Strona główna
Włosy
Tutaj jesteś

Pielęgnacja włosów – na co zwrócić uwagę?

24 kwietnia 2023 Pielęgnacja włosów

W pielęgnacji włosów warto zwrócić uwagę na odpowiednio dobrane kosmetyki i ochronę podczas stylizacji. Dzięki temu pasma będą zdrowe i odżywione.

Równowaga PEH

Ostatnio w pielęgnacji włosów największą uwagę zwraca się na dopasowanie jej do typu włosa, do jego porowatości. Przez porowatość rozumiemy stopień odchylenia łusek włosa, wyróżniając trzy podstawowe typy – włosy niskoporowate, średnioporowate oraz wysokoporowate.

W zależności od rodzaju włosa warto dobierać inne produkty. Zasadniczo jednak, podstawą pielęgnacji jest zachowanie odpowiedniej równowagi PEH. Proteiny, emolienty i humektanty powinny być stosowane w taki sposób, aby odżywić i nawilżyć suche włosy, wzmocnić te, które mają tendencję do łamania się czy wypadania, podkreślić skręt loków i fal. 

Warto wiedzieć, że zarówno niedobór jak i nadmiar konkretnych składników nie służy włosom. Na przykład pasma średnioporowate nie lubią zbyt dużej ilości emolientów, powodują one, że włosy stają się bardziej oklapnięte i nie prezentują się dobrze.

Pielęgnacja wieloetapowa

Tak jak w przypadku twarzy, również w odniesieniu do włosów możemy mówić o wieloetapowej pielęgnacji. Raz na jakiś czas, przed myciem głowy warto naolejować pasma, na przykład olejkiem jojoba, kokosowym, arganowym czy z orzechów macadamia. W zależności od kondycji i charakterystyki włosa, olej zostawiamy na kilka godzin lub nawet na całą noc.

Dobrą praktyką jest włączenie raz w tygodniu do pielęgnacji peelingu do skóry głowy – oczyści on naskórek, pobudzi włosy do wzrostu. Zwykły szampon do codziennej pielęgnacji możemy stosować w metodzie podwójnego mycia. Niektórzy fryzjerzy zalecają ostatnio nawet mycie potrójne. Po spłukaniu szamponu włosy odciskamy i nakładamy odżywkę, nie stosując jej jednak przy samej nasadzie. Odżywki – proteinową, humktantową i emolientową stosujmy rotacyjnie. Warto co któreś mycie zakończyć ziołową płukanką, na przykład pokrzywową lub z octu malinowego. Raz lub dwa razy w tygodniu stosujmy też odbudowującą i nawilżającą maskę, która widocznie poprawi kondycję włosów, zmiękczając je i przywracając im blask.

Ochrona podczas stylizacji 

Nie mniej ważna niż sama pielęgnacja jest ochrona włosów podczas ich stylizowania. Przede wszystkim warto unikać czynności, które w naturalny sposób osłabiają włos, na przykład nadmiernego tapirowania pasm. Mówiąc o ochronie podczas stylizacji mamy na myśli przede wszystkim termoochronę. Przed użyciem lokówki czy prostownicy, a nawet suszarki, warto zastosować specjalny spray, które zniweluje negatywny wpływ wysokiej temperatury na włosy. Jeśli tylko mamy taką możliwość, suszmy włosy przy użyciu strumienia chłodniejszego powietrza, zachowując odpowiednią odległość suszarki od głowy.

Stylizując włosy wybierajmy kosmetyki, które nie obciążą pasm, odbiją je od nasady i nie posklejają kosmyków.

Dla pięknych i zdrowych włosów nie bez znaczenia pozostaje też zbilansowana dieta i o tym należy przede wszystkim pamiętać. Jeśli zmagamy się na przykład z wypadaniem włosów, ich osłabieniem, przyczyną może być niedobór mikroelementów, witamin. Dlatego warto nie tylko dbać o zrównoważony jadłospis, ale też regularnie się badać. Kondycja włosów może być sygnałem o kondycji całego organizmu.

Redakcja bioarp.pl

Zuza to entuzjastka piękna i specjalistka w dziedzinie urody. Z pasją i precyzją zajmuje się publikacją treści na stronie BioArp, poświęconej tematom związanym z urodą, pielęgnacją i makijażem. Jej artykuły nie tylko oferują praktyczne porady dotyczące pielęgnacji skóry i najnowszych trendów w makijażu, ale także inspirują do odkrywania własnej naturalnej urody.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Pielęgnacja włosów
jak zwiększyć objętość włosów
dlaczego wypadają włosy

Dlaczego włosy wypadają?

30 stycznia 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?

dlaczego wypadają włosy