bioarp.pl

Blog o urodzie, pielęgnacji i makijażu

Paznokcie

Co zrobić, żeby paznokcie szybciej rosły? Oto sprawdzone sposoby!

Co zrobić, żeby paznokcie szybciej rosły? Oto sprawdzone sposoby!

Jasne, złamane lub zbyt krótkie paznokcie nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Każdy marzy o tym, aby dłonie wyglądały pięknie, a paznokcie szybko rosły. Co więc zrobić, jeśli paznokcie są po prostu zbyt cienkie i stale się łamią? Jak zapuszczać paznokcie?

Co zrobić żeby paznokcie szybciej rosły?

Wzrost paznokci jest uwarunkowany genetycznie. Zwykle jest to około 0,5-1,2 milimetra na tydzień i do trzech milimetrów na miesiąc. Niemniej jednak można sprawić, że będą one rosły szybciej. Jak zapuszczać paznokcie? Włosy się łamią i są cienkie, jeśli nie dba się o nie odpowiednio. Skóra wysycha, gdy nie jest odpowiednio pielęgnowana. Tak samo jest z paznokciami. Stają się cienkie i pękają. Dlatego należy regularnie robić manicure. Nie wolno obcinać paznokci, a jedynie piłować. Należy używać odpowiedniego pilnika. Pilniki szklane i kryształowe są szczególnie delikatne i nadają się również do paznokci żelowych lub sztucznych. Powinno się je też regularnie skracać. Paznokcie muszą być odpowiednio nawilżone. Można użyć specjalnych serum i olejków do paznokci, które dostępne są w sklepach i aptekach.

Warstwa ochronna na paznokciach

Dłonie są narażone na różne zabrudzenia. Często się zmywa, wyciera kurze lub wykonuje wiele innych czynności. Należy w takich sytuacjach używać rękawiczek. Można też nałożyć warstwę ochronną na paznokcie. Służą do tego tak zwane utwardzacze do paznokci. Jest to bezbarwny lakier, który nie rzuca się w oczy i sprawia, że paznokcie stają się mniej łamliwe. Głównym składnikiem jest formaldehyd, który przenika do komórek paznokcia i w ten sposób prowadzi do pożądanego efektu. Pozytywnym efektem jest to, że utwardzacz uszczelnia powierzchnię paznokcia.

Odżywianie wpływa na wzrost paznokci

Osoby, które odżywiają się zdrowo, mają mocne paznokcie. Wiele witamin i minerałów wzmacnia paznokcie i stymuluje ich wzrost. Nie powinno ich zabraknąć w codziennym menu. Są to:
– kwas foliowy, który znajduje się w brokułach, jagodach i owocach cytrusowych,
– kwasy tłuszczowe omega-3, które można znaleźć np. w łososiu i orzechach, oleju lnianym i nasionach lnu,
– biotyna (zwana również witaminą H) znajduje się w jajach, orzechach i rybach,
– wapń można znaleźć na przykład w mleku, serze lub jogurcie,
– witamina D,
– witamina A,
– witamina B,
– witamina C.
Warto także pamiętać, że niedobór wapnia jest odpowiedzialny za białe plamki, które czasami pojawiają się na paznokciach.

Produkty, które wspomagają wzrost paznokci

Są też produkty, którymi można wspomóc wzrost paznokci. Jednym z nich jest olej kokosowy, który nadaje się też do pielęgnacji skóry i włosów. Naturalny tłuszcz kokosowy działa silnie antybakteryjnie, zapobiegając infekcjom. Oliwa z oliwek poprzez zawartą w niej witaminę E wspomaga krążenie krwi i regenerację łamliwych paznokci. Owoce cytrusowe zawierają witaminę C, która wzmacnia łamliwe paznokcie. Olej rycynowy od dawna zajmuje stałe miejsce na półce kosmetycznej, ponieważ nie tylko pielęgnuje skórę, ale także stymuluje wzrost włosów. Paznokcie także skorzystają z olejku, ponieważ zapewnia on doskonałe nawilżenie, dzięki czemu paznokcie stają się bardziej elastyczne.

Udostępnij